Viac článkov v slovenčine a češtine

V Colorade sú naštvaní, ofsajd to nebol

V Colorade sú naštvaní, ofsajd to nebolEurolanche sa vracia k prípadu ofsajdu, ktorý sa nestal a taktiež opisuje zákulisné dianie v klube.

Už to prestalo byť vtipné. Kedysi sme sa mohli na smole, ktorú Colorado Avalanche sprevádza roky, zasmiať. Od sporných momentov až po zranenia hráčov. Samozrejme, vo veľkej miere si za zlé výsledky z minulosti mohol klub a jeho hráči sami. Lenže ak sa im len predsa podarilo postaviť na nohy, prišla neskutočne smolná situácia, ktorá ich opäť zrazila do suterénu.

 

Spomeňme si, za akých okolností skončil kariéru Joe Sakic. Pripomeňme si osud draftovaného Joeyho Hishona, ktorému kariéru zničil likvidačný zákrok (jeho autor sa smeje dodnes v NHL). Hovorme o zraneniach a sporných momentoch posledných rokov… ako keby to všetko odštartovalo zavedenie platového stropu v roku 2005, ktorý sám o sebe zlikvidoval jednu úspešnú generáciu a dynastiu budovanú dlhé roky.

 

Smolných momentov je neúrekom. Korunujú ich samozvaní experti a médiá, ktoré sa z roka na rok stavajú ku Coloradu kritickejšie, odpisujú ho a jeho prípadné úspechy nazývajú náhodami a šťastím. Lynčovanie.

 

 

Späť do súčasnosti. Hráme rozhodujúci zápas proti San Jose Sharks. Hneď v úvode sa zraní Nathan MacKinnon. Čuduje sa niekto? V prípade Colorada klasika. Hviezda ligy sa síce onedlho vrátila na ľad, no najspornejší moment vidíme v druhej tretine. Colorado vyrovnáva na 2:2. Gól je veľmi rýchlo neuznaný. Vraj Gabriel Landeskog, ktorý sa vracal na striedačku, bol v ofsajde. Už som sa tejti situácii venoval hneď po zápase, no rozpíšme si zopár jej bodov:


1. Na miesto Landeskoga naskočil iný hráč, ktorý bol už dosť vzdialený od striedačky a zapojený v hre. Landeskog nejavil záujem o hru a je evidentné, že sa snažil zvnútra striedačky otvoriť dvere. Ak by sa vrhol a spravil kotúľ na lavičku, ofsajd by nebol. Dostali sme sa naozaj do takej absurdnej situácie, že hráči sa asi budú hádzať ako vrecia zemiakov pri každej takejto situácii.

 

2. Hráč v takejto situácii je považovaný za hráča mimo hry, za neaktívneho hráča. Ak by bol považovaný za akvítneho hráča, Colorado malo dostať trest za príliš veľa hráčov na ľadovej ploche. Tým, že rozhodcovia spravili z Landeskoga aktívneho hráča (svojim pohybom spôsobil údajný ofsajd), automaticky mal nasledovať trest pre Colorado. To sa nestalo.


3. Pravidlá hovoria jasne - ofsajd nie je, keď hráč vracajúci sa zo svojho útočného pásma sa aspoň jednou korčulou dotýka modrej čiary, keď sa puk dostáva späť do útoku. Neexistuje žiadny záznam od NHL, ktorý by ukazoval, že Landeskog bol v ofsajde. Práve naopak - na fotografii vidíme, že medzi modrou čiarou na mantinely (čo je pokračovanie čiary z ľadu práve pre takéto posudzovanie) a Landeskogom nie je žiadna biela plocha. Ďalší detailnejší pohľad naznačuje, že minimálne špička Landeskogovej korčule už bola na modrej čiare.


4. NHL je miliardový biznis, a napriek tomu dodnes nezverejnila kvalitný záznam, podľa ktorého by sa jednoznačne dalo určiť, čo sa stalo. Dôvod je prozaický, žiadny taký dôkaz neexistuje. Pravidlá v celosvetovom športe hovoria jasne: pokiaľ nie je ani z videa situácia jednoznačná, nemôže rozhodca pristúpiť k jej posúdeniu, t.j. ofsajd sa nestal.

 

 

Rozvíjať tu tému rozhodcov NHL, ich chýb, vplyvu NHL, protekcii niektorých iných tímov, nemá zmysel. Každý z vás vie, o čom hovorím. Roky vo svojich komentároch zdôrazňujem, ako sa rozhodcovia zhoršujú a že to speje ku katastrofe. Je rozdiel prehrať po zbabranom výkone a prehrať po zásahu zvonka. Môžeme sa vzájomne chlácholiť, akú skvelú sezónu Colorado nakoniec malo a že budúcnosť je výborná, lenže čo ak v ďalšom zápase číslo 7 príde takéto rozhodnutie, ktoré všetko zmarí? Je to pravdepodobné. No stať sa toto vo finále Stanley Cupu, vypuknú také nepokoje, vzbudy a sťažnosti, že to zmení celú NHL a ohrozí bezpečnosť rozhodcov. Uvedomuje si to profiliga?

 

A v neposlednom rade moja stará poznámka: ak chce NHL posudzovať ofsajdy do dokonalosti, musí dokonalosť zaviesť na všetky aspekty hry. Nemôže byť dokonalá iba v jednej časti. Čo s faulami, ktoré si nikto nevšíma? Zaveďme robotov na miesto rozhodcov, posudzujme na videu každú hernú situáciu v každom prerušení hry. Dokonalá, robotická a vákuová liga. Poďme do toho!

 

Tréner Bednar a kapitán Landeskog sa po vypadnutí z play-off nehrnuli do kritiky rozhodcov a pravidiel. Dalo sa to čakať, keďže je to ich práca a mediálna politika. Eurolanche však môže prezradiť, že nálada vnútri klubu je celkom odlišná. Prevláda sklamanie a hnev z toho, ako bolo Colorado poškodené. V zápasoch play-off a obzvlášť v zápasoch č. 7 sa hrá o každú hernú situáciu, rozhoduje aj najmenšia maličkosť.

 

Po zbabranej lotérii je toto druhá veľká prehra pre mladý tím. Aj vtedy sa na chodbách Pepsi Centra viedli rozhovory o tom, čo to je za systém. Síce Colorado na ňom v minulosti profitovalo, práve vďaka vlastnej prehre si dokázalo uvedomiť, aký to je nezmysel.

 

Milí naštvaní fanúšikovia, nie ste v tom sami, aj ľudia z klubu majú posledných mesiacov plné zuby, no na rozdiel od vás nemôžu svoje názory písať na sociálnych sieťach. Verme, že rokovania v pozadí prinesú zmenu, lebo takto sa hrať fair play nedá a všetko to speje k jednému obrovskému športovému škandálu.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
12/05/2019 - 12:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."